17 styczeń 2024

Akt oskarżenia ws. kradzieży kilkunastu pojazdów

zdjęcie: Akt oskarżenia ws. kradzieży kilkunastu pojazdów / pixabay/3758513
Praca policjantów z Pniew (woj. wielkopolskie) zakończyła się 18 zarzutami dot. kradzieży samochodów z terenu nieczynnego warsztatu samochodowego i aktem oskarżenia skierowanym do sądu. 48-letniemu mieszkańcowi Poznania grozi do 5 lat więzienia.

Jak poinformowała w środę oficer prasowa Komendy Powiatowej Policji w Szamotułach asp. Sandra Chuda, sprawa miała swój początek pod koniec maja 2022 roku, kiedy to pniewscy policjanci otrzymali zgłoszenie w sprawie kradzieży samochodów z terenu nieczynnego już warsztatu samochodowego. To znajoma właściciela warsztatu mieszczącego się na terenie gminy Pniewy zauważyła na posesji podejrzanie zachowujących się mężczyzn, a także autolawety.

Policjanci skontaktowali się z właścicielem terenu i ustalili, że na terenie działki znajdowały się samochody wycofane z użytku, a on sam sporadycznie odwiedza ten teren. Po wizycie na miejscu faktycznie potwierdził, iż skradziono mu część pojazdów.

„Dzięki zebranym materiałom, a także po analizie m.in. nagrań z kamer monitoringu oddalonego od samego miejsca zdarzenia, policjanci ustalili dwie autolawety, które mogły przewozić skradzione samochody. Dzięki temu, jak po nitce do kłębka, dotarli do skupu złomu, który mieścił się na terenie powiatu poznańskiego, gdzie najprawdopodobniej sprzedawano skradzione wraki” – podkreśliła policjantka.

Dodała, że policjanci nadal pracowali nad ustaleniem samego sprawcy bądź sprawców kradzieży. Dalsze działania, w tym m.in. analizy dokumentacji, przeszukania i przesłuchania doprowadziły do ustalenia podejrzanego o przestępstwa. Sprawcą okazał się 48-letni mieszkaniec Poznania.

„Mężczyzna pod koniec ubiegłego roku został przesłuchany i usłyszał 18 zarzutów za kradzieże samochodów. Łączna wartość strat została oszacowana przez pokrzywdzonego na około 58 tys. zł. Wobec mężczyzny sporządzono akt oskarżenia, który trafił już do sądu” – podkreśliła asp. Chuda.

Za dokonanie kradzieży mieszkańcowi Poznania grozi kara do 5 lat więzienia.

Policjantka zaznaczyła, że śledczy nie wykluczają zarzutów za współudział w przestępstwie dla kolejnej osoby. (PAP)

autor: Anna Jowsa

ajw/ apiech/