18 kwiecień 2024

Dwaj obywatele Chin z zarzutami ws. nielegalnej sprzedaży elektroniki

zdjęcie: Dwaj obywatele Chin z zarzutami ws. nielegalnej sprzedaży elektroniki / pixabay/5002627
Funkcjonariusze Wielkopolskiego Urzędu Celno-Skarbowego w Poznaniu udaremnili transfer 2,7 mln zł pochodzących z nielegalnej sprzedaży sprzętu elektronicznego i zabezpieczyli wart około 3 mln zł towar. W tej sprawie zatrzymano dwóch obywateli Chin - podała w czwartek IAS.

Rzeczniczka prasowa Izby Administracji Skarbowej w Poznaniu Małgorzata Spychała-Szuszczyńska poinformowała, że podczas śledztwa dotyczącego uchylania się od opodatkowania i prania brudnych pieniędzy funkcjonariusze urzędu celno-skarbowego namierzyli firmę z Hongkongu, która handlowała elektroniką za pośrednictwem internetowej platformy sprzedażowej.

Według ustaleń, firma ta w latach 2020 – 2023 sprzedała polskim klientom sprzęt elektroniczny, głównie telefony komórkowe, o wartości około 70 mln zł. Przedsiębiorstwo nie odprowadziło przy tym należnego podatku VAT w Polsce. Jak podała Spychała-Szuszczyńska pieniądze ze sprzedaży elektroniki transferowane były za pośrednictwem operatora płatniczego do Chin.

„W ramach współpracy z Generalnym Inspektorem Informacji Finansowej zablokowano transfer środków finansowych należących do podmiotu chińskiego w kwocie około 2,7 mln zł” – zaznaczyła rzeczniczka.

Dodała, że w tej sprawie zatrzymano dwóch obywateli Chin, organizujących sprzedaż elektroniki w Polsce, a w ośmiu lokalizacjach na terenie całego kraju zabezpieczono towar o łącznej wartości około 3 mln zł.

Zatrzymanym obywatelom Chin Prokuratura Regionalna w Poznaniu przedstawiła zarzuty dotyczące posługiwania się nierzetelnymi fakturami oraz prania brudnych pieniędzy. Wobec podejrzanych zastosowano poręczenia majątkowe, zakaz opuszczania Polski i policyjny dozór.(PAP)

autor: Szymon Kiepel

szk/ agz/