reklama
kategoria: Polityka
19 listopad 2022

Program dla Śląska, choć będą w nim pewne zmiany, jest pewny

zdjęcie: Program dla Śląska, choć będą w nim pewne zmiany, jest pewny / fot. PAP
fot. PAP
Program dla Śląska, wynikający z umowy społecznej z maja 2021 r., jest pewny, choć będą w nim pewne zmiany wynikające z generalnej zmiany warunków - powiedział prezes Prawa i Sprawiedliwości Jarosław Kaczyński w sobotę w Jastrzębiu-Zdroju.
REKLAMA

Na sobotnim wieczornym spotkaniu w Jastrzębiu-Zdroju prezes PiS, podobniej jak wcześniej tego dnia w Katowicach, mówił o podpisanej przez rząd i przedstawicieli związków zawodowych umowie z 28 maja 2021 r. dotyczącej transformacji sektora górnictwa i wybranych procesów transformacji woj. śląskiego.

Jak przypomniał, umowa przewiduje likwidację kopalń do 2049 r., przy czym intensywny proces likwidacji miał rozpocząć się w 2034 r. Umowa przewiduje też osłony socjalne, program wsparcia dla kopalń, ale także pewien program dla Śląska, który przewidywał z jednej strony nowoczesne inwestycje dla górnictwa, a z drugiej strony budowę na Śląsku supernowoczesnego przemysłu.

"W ostatniej części tej umowy jest warunek, że zmiana okoliczności może spowodować, że ta umowa nie będzie przynajmniej w pełni realizowana. Poza tym był drugi warunek, że ta umowa jest uzależniona od zgody Unii Europejskiej - w marcu złożono odpowiednie papiery, od tej pory trwa tzw. dialog, ale tej zgody nie ma" – zastrzegł Kaczyński.

"Ale przede wszystkim doszło do generalnej zmiany warunków, związanej z kryzysem. Pierwszy znak zapytania, który tu stanął, to czy warto w ogóle likwidować w Polsce górnictwo. Skoro bowiem mamy sytuację, jaką wszyscy znamy, trzeba się nad tym przynajmniej jeszcze raz zastanowić" - zasygnalizował.

Podkreślił, że Polska chce i będzie budowała elektrownie atomowe, będą powstawały wiatraki morskie; ułatwiana jest obecnie budowa wiatraków na lądzie, bardzo rozwinęła się też fotowoltaika. Zaznaczył jednak, że dla źródeł odnawialnych konieczne są źródła mocy w podstawie. "Różne rzeczy na tym świecie zdarzają się i jest bardzo prawdopodobne, że trzeba w tym zasobie swoim ten węgiel w dalszym ciągu mieć" – wskazał szef PiS.

I to musimy rozważyć, tylko musimy mieć wiele danych, których jeszcze w tej chwili nie mamy. W tej chwili nie jesteśmy w stanie odpowiedzieć sobie, jakie będą ceny węgla, bo były gigantyczne, do 400 dolarów, czyli 2 tys. zł za tonę, a dzisiaj są już przeszło dwa razy niższe i mają tendencje spadkowe. Zresztą, gaz też teraz tanieje, różnie surowce tanieją, np. miedź bardzo staniała" – wymieniał.

"Mamy więc do czynienia z daleko idącym rozchwianiem, nie możemy wszystkiego rozstrzygnąć. Ale umowa (społeczna) zawierała jeszcze jeden punkt, mówiący o Funduszu Restrukturyzacji Śląska, bardzo ważnym funduszu, nawet nie przede wszystkim dla górnictwa, ale właśnie po to, aby budować tutaj ten nowoczesny przemysł, dokonywać poważnych zmian, które dla przyszłości Śląska są absolutnie potrzebne" – podkreślił Jarosław Kaczyński.

Przypominając, że projekt ustawy o Funduszu wpłynął do Sejmu 12 listopada br., Jarosław Kaczyński zobrazował, że Fundusz stworzy pewną konstrukcję finansową, która będzie pozwalała uzyskiwać z czasem, z udziałem Skarbu Państwa, ale także innych instytucji państwowych i prywatnych, bardzo poważne środki, aby na Śląsku powstawało wiele różnych nowych przedsięwzięć gospodarczych.

"Pewne początki początków w Jaworznie: mamy tam 350 ha wyznaczonych na strefę ekonomiczną; bardzo dobrze rozwija się strefa ekonomiczna katowicka, która wygrała konkurs stref europejskich. Będą podejmowane, chociaż jest trudna sytuacja ze względu na tereny w konurbacji śląskiej, kolejne wysiłki" – zadeklarował.

"Z pewnością będziemy szli tutaj do przodu, chociaż powtarzam, różne rzeczy z tego programu - nie mówię tu o osłonach socjalnych i tych wszystkich zapewnieniach dla górników, bo tego nie ruszymy – będą musiały być korygowane. W którą stronę, w tej chwili jeszcze nie wiemy, ale program rozwoju Śląska, jako takiego polskiego centrum przemysłowego, mam nadzieję, że także intelektualnego, jeżeli chodzi o zaplecze przemysłu, to jest program pewny" – zaakcentował prezes PiS.

Rząd w pierwszej połowie listopada przyjął projekt ustawy ws. powołania spółki Fundusz Transformacji Śląska. Przygotowany przez resort rozwoju i technologii fundusz o kapitale zakładowym do 500 mln zł ma realizować zapisy umowy społecznej z 2021 r. ws. transformacji sektora górnictwa i wybranych procesów w regionie.

Jak podano na stronie Kancelarii Prezesa Rady Ministrów, Fundusz Transformacji Śląska ma służyć skoordynowaniu zagospodarowania terenów pogórniczych, przemysłowych i poprzemysłowych z transformacją woj. śląskiego. To zapis zgodny z umową społeczną z 28 maja 2021 r. dotyczącą transformacji sektora górnictwa i wybranych procesów transformacji woj. śląskiego.

Podpisana 28 maja ub. roku umowa społeczna określa zasady i tempo wygaszania polskich kopalń węgla kamiennego (energetycznego) w perspektywie 2049 roku. Dokument zawiera m.in. gwarancje zatrudnienia i osłon socjalnych dla górników oraz umożliwia (już realizowane) budżetowe dopłaty do redukcji zdolności produkcyjnych. Rozwiązania pomocowe - przeniesione już do znowelizowanej ustawy górniczej i wdrożone w życie - wymagają notyfikacji Komisji Europejskiej.(PAP)

Autor: Mateusz Babak

mtb/ mir/

PRZECZYTAJ JESZCZE
Materiały sygnowane skrótem „PAP” stanowią element Serwisów Informacyjnych PAP, będących bazami danych, których producentem i wydawcą jest Polska Agencja Prasowa S.A. z siedzibą w Warszawie. Chronione są one przepisami ustawy z dnia 4 lutego 1994 r. o prawie autorskim i prawach pokrewnych oraz ustawy z dnia 27 lipca 2001 r. o ochronie baz danych. Powyższe materiały wykorzystywane są przez [nazwa administratora portalu] na podstawie stosownej umowy licencyjnej. Jakiekolwiek ich wykorzystywanie przez użytkowników portalu, poza przewidzianymi przez przepisy prawa wyjątkami, w szczególności dozwolonym użytkiem osobistym, jest zabronione. PAP S.A. zastrzega, iż dalsze rozpowszechnianie materiałów, o których mowa w art. 25 ust. 1 pkt. b) ustawy o prawie autorskim i prawach pokrewnych, jest zabronione.
pogoda Grabów nad Prosną
8.9°C
wschód słońca: 06:47
zachód słońca: 16:15
reklama

Kalendarz Wydarzeń / Koncertów / Imprez w Grabowie