Wszyscy czekamy na pieniądze z Krajowego Planu Odbudowy
W piątek przed historyczną bramą nr 2 Stoczni Gdańskiej odbyła się konferencja prasowa, której tematem była przyjęta tego dnia przez Sejm nowelizacja ustawy o Sądzie Najwyższym w kontekście środków z Krajowego Planu Odbudowy. W spotkaniu udział wzięli przedstawiciele Ruchu Samorządowego „Tak! Dla Polski”, oprócz Aleksandry Dulkiewicz także prezydenci Sopotu Jacek Karnowski, Wrocławia Jacek Sutryk oraz Sosnowca Arkadiusz Chęciński.
Dulkiewicz podkreśliła, że przestrzeganie wartości powinno łączyć, a nie dzielić. „Wszyscy czekamy na pieniądze z Krajowego Planu Odbudowy, one są nam bardzo potrzebne. Chociażby do termomodernizacji wielu gdańskich szkół. Chcemy równocześnie podkreślić, że stajemy po stronie wolności słowa, demokracji i praworządności, czyli tego wszystkiego na czym ufundowana jest Unia Europejska" - mówiła prezydent Gdańska.
"Apelujemy do wszystkich tych, którzy reprezentują 40 milionów Polek i Polaków, państwo członkowskie Unii Europejskiej, by mieli na względzie także to co nas łączy i to co prowadzi nas do budowy demokratycznego państwa prawa” – powiedziała Dulkiewicz.
Jacek Karnowski dodał: "Zależy nam po pierwsze na konstytucji, po drugie na praworządności i demokracji, a po trzecie na środkach finansowych, które należą się Polakom, przedsiębiorcom i samorządowcom".
"Apelujemy do wszystkich parlamentarzystów, żeby nie traktować Unii Europejskiej jako bankomatu. Żeby traktować Unię Europejską jako Unię Europejską wartości, wartości opartych na wolnych i niezależnych sądach, na sprawiedliwym i transparentnym podziale środków finansowych" - mówił prezydent Sopotu.
"Jeżeli konstytucja, praworządność i transparentność nie będą spełnione, to środki finansowe, które pozyskamy z Unii Europejskiej mogą służyć do jednego, do budowy autorytarnego państwa partyjnego. Państwa, które na samym końcu wyjdzie z Unii Europejskiej” – zaznaczył Karnowski.
Uchwalona w piątek przez Sejm nowelizacja ustawy o Sądzie Najwyższym, według autorów ma wypełnić kluczowy "kamień milowy" dla odblokowania przez Komisję Europejską środków z KPO. Za przyjęciem noweli zagłosowało 203 posłów, 52 było przeciw, a 189 wstrzymało się od głosu. (PAP)
autor: Dariusz Sokolnik
dsok/ par/