10 luty 2021

MZ: kłopoty z pobraniem szóstej dawki to najczęstszy powód niewykorzystania szczepionek przeciw COVID

fot. PAP
Techniczne kłopoty z pobraniem szóstej dawki z fiolki to powód utylizacji ponad połowy niewykorzystanych szczepionek przeciw COVID-19 - poinformował w środę na posiedzeniu senackiej komisji zdrowia dyrektor departamentu innowacji w Ministerstwie zdrowia Jarosław Kieszek.
REKLAMA

Kieszek odpowiadając na pytania senatorów wyjaśniał, że każdy punkt szczepień ma dostęp do systemu dystrybucji szczepionek. Jedną z jego funkcjonalności jest moduł do raportowania strat.

Podał, że każdy punkt szczepień ma obowiązek zaraportowania straty w ciągu 24 godzin, a oprócz wskazania ilości zmarnowanych dawek musi też podać przyczynę utracenia, wybierając ze skategoryzowanej listy.

"Na dziś w systemie mamy zarejestrowane 3331 straconych dawek. Ponad połowa strat - 1637 - jest spowodowana technicznym problemem z pobraniem szóstej dawki szczepionki Pfizer z fiolki" – poinformował Kieszek. Wynika to, jak podał, m.in. z niewłaściwego doboru igieł.

Kolejny powód strat szczepionki (574 przypadki) to uszkodzenia mechaniczne, które wystąpiły w punkcie szczepień. Najczęściej – jak wyjaśnił – jest to zbicie fiolki.

Poinformował, że niewystarczająca liczba pacjentów do zaszczepienia – czyli np. sytuacja, że pacjent się nie stawił, nie było listy rezerwowej - przyczyniła się do zmarnowania 275 dawek.

Kieszek poinformował, że "odchylenie od warunków przechowywania", czyli np. awaria urządzeń chłodniczych odpowiada za starty w 265 przypadkach.

"Podejrzenie wady jakościowej to 188 przypadków. To jest oczywiście raportowane do producenta. Zgłaszamy to jako reklamację" – powiedział.

"Są też niewykorzystywane opakowania wielodawkowe. To podobny przypadek, to tego wymienionego wcześniej. Jest też przyczyna kradzież – zgłoszono 114 takich przypadków" – dodał.

Dyrektor departamentu innowacji w MZ wyliczył również, że uszkodzenie w transporcie do punktu szczepień zgłoszono w 57 przypadkach; przeterminowanie w 39 przypadkach, zaś niewystarczającą liczbę personelu szczepiącego - w 16 przypadkach.

Resort zdrowia informował pod koniec grudnia ub.r., że pozyskanie i podanie sześciu dawek szczepionki przeciw COVID-19 od Pfizera z jednej fiolki jest optymalne, dopuszczalne i bezpieczne. W Charakterystyce Produktu Leczniczego (ChPL) preparatu Comirnaty informowano wówczas, że po rozcieńczeniu jedna fiolka produktu zawiera 5 dawek szczepionki, choć w praktyce z jednej fiolki można uzyskać ich więcej.

W zestawieniu na stronach gov.pl podano w środę, że zutylizowano w sumie 3549 dawek szczepionek przeciw COVID-19. (PAP)

Autor: Katarzyna Lechowicz-Dyl

PRZECZYTAJ JESZCZE
Materiały sygnowane skrótem „PAP” stanowią element Serwisów Informacyjnych PAP, będących bazami danych, których producentem i wydawcą jest Polska Agencja Prasowa S.A. z siedzibą w Warszawie. Chronione są one przepisami ustawy z dnia 4 lutego 1994 r. o prawie autorskim i prawach pokrewnych oraz ustawy z dnia 27 lipca 2001 r. o ochronie baz danych. Powyższe materiały wykorzystywane są przez [nazwa administratora portalu] na podstawie stosownej umowy licencyjnej. Jakiekolwiek ich wykorzystywanie przez użytkowników portalu, poza przewidzianymi przez przepisy prawa wyjątkami, w szczególności dozwolonym użytkiem osobistym, jest zabronione. PAP S.A. zastrzega, iż dalsze rozpowszechnianie materiałów, o których mowa w art. 25 ust. 1 pkt. b) ustawy o prawie autorskim i prawach pokrewnych, jest zabronione.
Koronawirus
wielkopolskie
zobacz mapę / szczegóły
REKLAMA

Kalendarz Wydarzeń / Koncertów / Imprez w Grabowie