reklama
kategoria: Turystyka
18 styczeń 2024

Zagrożenie lawinowe trzeciego stopnia na Babiej Górze

zdjęcie: Zagrożenie lawinowe trzeciego stopnia na Babiej Górze / pixabay/4967568
Do trzeciego stopnia wzrosło zagrożenie lawinowe na Babiej Górze; jest ono znaczne – podali ratownicy Grupy Beskidzkiej GOPR. Dotychczas obowiązywał tam niższy – drugi stopień. Podwyższone zagrożenie występuje też na Pilsku. Warunki turystyczne są bardzo trudne.
REKLAMA

Goprowcy oznajmili, że w rejonie Babiej Góry „znaczne zagrożenie lawinowe występuje głównie w miejscach, gdzie bardzo silny południowo-zachodni wiatr przetransportował luźny śnieg i odłożył go, formując deski śnieżne o znacznej grubości". "Niebezpieczeństwo dotyczy głównie żlebów, kociołków, zagłębień terenowych oraz miejsc za przełamaniami terenu, przede wszystkim po północnej stronie masywu. Ze względu na wcześniejsze zmienne kierunki wiatru zagrożenia należy się również spodziewać w rejonie ruin starego schroniska po południowej stronie masywu” – zakomunikowali.

Przy trzecim stopniu wyzwolenie lawiny jest możliwe nawet przy niewielkim obciążeniu dodatkowym, w szczególności na stromych stokach. Lawiny, nawet bardzo duże, mogą zejść samoistnie. Poruszanie się w tych warunkach turystów wymaga doświadczenia i umiejętności oraz posiadania bardzo dużej zdolności do oceny lokalnego zagrożenia lawinowego. Należy unikać stromych stoków. Konieczne jest zachowanie elementarnych środków bezpieczeństwa.

Ratownicy zaapelowali do turystów, by zwracali uwagę na mikrorzeźbę terenu oraz na utworzone duże nawisy. Przestrzegli, że czynnikiem osłabiającym pokrywę, zwłaszcza w niższych partiach góry, będzie prognozowane ocieplenie i opady deszczu.

W rejonie Babiej Góry występuje duża zmienność lokalna pokrywy śnieżnej. W partiach szczytowych leży go około 120 cm.

Niebezpiecznie jest także w rejonie Pilska. GOPR podało, że ostatnie opady śniegu z towarzyszącym bardzo silnym wiatrem utworzyły depozyty w kopule szczytowej, zwłaszcza w zagłębieniach terenowych na stronach zawietrznych. „W masywie możliwe są zejścia zsuwów i małych lawin przy bardzo niestabilnej pokrywie śnieżnej w stromych wklęsłych formacjach terenowych znajdujących się w kopule szczytowej masywu. Głównie dotyczy to małych kociołków po północnej i południowej stronie grzbietu” – zakomunikowała Grupa Beskidzka GOPR.

Warunki turystyczne, szczególnie w wyższych partiach gór, są bardzo trudne. Goprowcy podali, że szlaki są zawiane, a ich przebieg niewidoczny.

Zagrożenie lawinowe określane jest w pięciostopniowej, rosnącej skali. Dotychczas w rejonie Babiej Góry obowiązywał drugi stopień.

GOPR w razie wypadku można wezwać pod bezpłatnym numerem telefonu alarmowego: 985 lub 601 100 300. (PAP)

Autor: Marek Szafrański

szf/ apiech/

PRZECZYTAJ JESZCZE
Materiały sygnowane skrótem „PAP” stanowią element Serwisów Informacyjnych PAP, będących bazami danych, których producentem i wydawcą jest Polska Agencja Prasowa S.A. z siedzibą w Warszawie. Chronione są one przepisami ustawy z dnia 4 lutego 1994 r. o prawie autorskim i prawach pokrewnych oraz ustawy z dnia 27 lipca 2001 r. o ochronie baz danych. Powyższe materiały wykorzystywane są przez [nazwa administratora portalu] na podstawie stosownej umowy licencyjnej. Jakiekolwiek ich wykorzystywanie przez użytkowników portalu, poza przewidzianymi przez przepisy prawa wyjątkami, w szczególności dozwolonym użytkiem osobistym, jest zabronione. PAP S.A. zastrzega, iż dalsze rozpowszechnianie materiałów, o których mowa w art. 25 ust. 1 pkt. b) ustawy o prawie autorskim i prawach pokrewnych, jest zabronione.
pogoda Grabów nad Prosną
6°C
wschód słońca: 07:23
zachód słońca: 15:46
reklama

Kalendarz Wydarzeń / Koncertów / Imprez w Grabowie