22 styczeń 2021

Wielkopolskie: kolejne szpitale w regionie otrzymają instalacje tlenowe

Wicewojewoda wielkopolski Aneta Niestrawska podpisała w piątek kolejne trzy umowy na budowę instalacji tlenowych w szpitalach z łóżkami dla pacjentów z COVID-19. Instalacje powstaną w szpitalu MSWiA w Poznaniu i w szpitalach powiatowych w Śremie i Krotoszynie.
REKLAMA

Tomasz Stube z Wielkopolskiego Urzędu Wojewódzkiego poinformował w piątek PAP, że w najbliższych tygodniach przy SP ZOZ MSWiA w Poznaniu powstanie stacja zgazowania tlenu medycznego.

"Nowy zbiornik pozwoli zmagazynować 11 ton tlenu ciekłego. Wartość inwestycji finansowanej z funduszu covidowego to 400 tys. zł. Dzięki pozyskanym funduszom przy szpitalu powiatowym w Śremie posadowiony zostanie kolejny zbiornik na tlen, a szpital w Krotoszynie zmodernizuje stację rozprężania tlenu" – podał.

Nowe inwestycje tlenowe, gdzie butle z tlenem zastąpiły zbiorniki na tlen ciekły, powstały w 2020 r. w powiatach: czarnkowsko-trzcianeckim, słupeckim, obornickim, gostyńskim, chodzieskim, nowotomyskim i w pilskim.

Stube wskazał, że "pozwoliło to na znaczne ograniczenie zużycia tlenu medycznego w butlach, których dystrybucja – z uwagi na kilkukrotnie większe zapotrzebowanie – stanowiła wrażliwe ogniwo systemu. Zapotrzebowanie na butle z tlenem, analizując dane z listopada ub.r. i porównując je ze styczniem br., spadło w wielkopolskich szpitalach z poziomu 400 butli do 200 butli dziennie" – podkreślił.

Wicewojewoda Aneta Niestrawska zaznaczyła, że "do czasu wybudowania stacji zgazowania tlenu medycznego szpitale korzystały z butli z tlenem medycznym. Tlenoterapia wysokoprzepływowa w związku z leczeniem pacjentów chorych na COVID-19 wyczerpywała zapas tlenu gromadzonego w butlach. Kolejne inwestycje gwarantują bezpieczeństwo pacjentów zabezpieczonych w lekarstwo, jakim jest tlen medyczny".

Inwestycje w tlenoterapię będą służyć pacjentom cierpiącym na wiele schorzeń, nie tylko w okresie pandemii. Wartość inwestycji to 1,9 mln zł. (PAP)

Autor: Anna Jowsa

ajw/ joz/

PRZECZYTAJ JESZCZE
Koronawirus
wielkopolskie
88839
zobacz mapę / szczegóły
REKLAMA

Kalendarz Wydarzeń / Koncertów / Imprez w Grabowie